EH35MMSSCB
EH35MMSSCB
EH35MMSSCB
DigiKey Part Number
SC2703-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH35MMSSCB
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM PNL MNT
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Cup
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Housing, 1 Nut
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Panel Hole Size
0.945" (24.00mm)