FC31M2-32.768-NTLNNDTK
DigiKey Part Number
4309-FC31M2-32.768-NTLNNDTK-ND
4309-FC31M2-32.768-NTLNNDTKCS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FC31M2-32.768-NTLNNDTK
Description
CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±10ppm Crystal 12.5pF 70 kOhms 2-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
70 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Bulk
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)
Frequency Stability
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Frequency Tolerance
±10ppm