KRL6432E-M-R005-F-T1
DigiKey Part Number
408-1615-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1615-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1615-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL6432E-M-R005-F-T1
Description
RES 0.005 OHM 3W 2512 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 mOhms ±1% 3W Chip Resistor Wide 2512 (6432 Metric), 1225 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
KRL6432E-M-R005-F-T1 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 2512 (6432 Metric), 1225
Resistance
Size / Dimension
0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)