KRL3216T4A-M-R022-F-T1
DigiKey Part Number
408-1976-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1976-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1976-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL3216T4A-M-R022-F-T1
Description
RES 0.022 OHM 1W 1206 WIDE
Detailed Description
22 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
KRL3216T4A-M-R022-F-T1 Models
Features
Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±35ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)