KRL2012E-M-R010-F-T5
DigiKey Part Number
408-1600-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1600-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1600-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL2012E-M-R010-F-T5
Description
RES 0.01 OHM 1W 0805 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
KRL2012E-M-R010-F-T5 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)