KRL2012E-M-R006-F-T5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KRL2012E-M-R006-F-T5 |
Description | RES 0.006 OHM 1W 0805 WIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KRL2012E-M-R006-F-T5 Models |
Category | Composition |
Mfr | Features Automotive AEC-Q200, Current Sense |
Series | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Package / Case Wide 0805 (2012 Metric), 0508 |
Resistance | Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm) |