KRL2012E-M-R005-F-T5
DigiKey Part Number
408-1595-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1595-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1595-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KRL2012E-M-R005-F-T5
Description
RES 0.005 OHM 1W 0805 WIDE
Detailed Description
5 mOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 0805 (2012 Metric), 0508 Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Foil
EDA/CAD Models
KRL2012E-M-R005-F-T5 Models
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Series
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Resistance
Size / Dimension
0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)