RXW121M1EBK-0615S
DigiKey Part Number
4403-RXW121M1EBK-0615S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW121M1EBK-0615S
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Detailed Description
120 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 4000 Hrs @ 105°C
Series
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
430 mA @ 100 kHz
Impedance
230 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C