RXQ330M2WBK-1625S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 246
Datasheet
In Stock: 388
In Stock: 0
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chemi-Con
In Stock: 154
Chemi-Con
In Stock: 583
KEMET
Nichicon
In Stock: 180
Nichicon
In Stock: 134
In Stock: 111
33 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
RXQ330M2WBK-1625S
DigiKey Part Number
4403-RXQ330M2WBK-1625S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ330M2WBK-1625S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
390 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
975 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C