RXQ220M2WBK-1620S is available for purchase but is not normally stocked.
Rubycon
In Stock: 1 603
Rubycon
In Stock: 226
Datasheet
In Stock: 651
In Stock: 0
TDK
TDK
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Chinsan (Elite)
Nichicon
Nichicon
22 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
RXQ220M2WBK-1620S
DigiKey Part Number
4403-RXQ220M2WBK-1620S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXQ220M2WBK-1620S
Description
CAP ALUM 450V POLAR
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
290 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
725 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C