CHNR4030-560M-00000
DigiKey Part Number
4661-CHNR4030-560M-00000TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Chipsen
Manufacturer Product Number
CHNR4030-560M-00000
Description
FIXED IND 56UH 650MA 722 MOHM
Customer Reference
Detailed Description
56 µH Shielded Wirewound Inductor 650 mA 722mOhm Nonstandard
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
722mOhm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
2-SMD
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
Current - Saturation (Isat)
850mA
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)