PMD1206PTVX-A.U.GN
DigiKey Part Number
PMD1206PTVX-A.U.GN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMD1206PTVX-A.U.GN
Description
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Vapo-Bearing™ 40.0 CFM (1.12m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PMD1206PTVX-A.U.GN Models
Category
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart
Packaging
Bulk
Noise
45.0dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
5.4 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Termination
2 Wire Leads
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.446A
Air Flow
40.0 CFM (1.12m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.640 in H2O (159.4 Pa)