MF92252V3-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-1828-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF92252V3-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 92X25MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 92mm L x 92mm H Vapo-Bearing™ 39.5 CFM (1.11m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF92252V3-1000U-A99 Models
Category
Noise
28.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.01 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Weight
0.203 lb (92.08 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.042A
Air Flow
39.5 CFM (1.11m³/min)
Voltage Range
8 ~ 27.6VDC
Static Pressure
0.100 in H2O (24.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C