MF60101V1-1000U-A99
DigiKey Part Number
MF60101V1-1000U-A99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MF60101V1-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 60X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Vapo-Bearing™ 16.3 CFM (0.456m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MF60101V1-1000U-A99 Models
Category
Noise
28.5dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.3 W
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.051 lb (23.13 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.108A
Air Flow
16.3 CFM (0.456m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.120 in H2O (29.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C