EF40101BX-1000U-F99 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1 133
Datasheet
Image for EF40101BX-1000U-F99 is not available
EF40101BX-1000U-F99
DigiKey Part Number
259-EF40101BX-1000U-F99-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EF40101BX-1000U-F99
Description
12VDC FAN 40X10MM TACH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 10.0 CFM (0.280m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
EDA/CAD Models
EF40101BX-1000U-F99 Models
Category
Bearing Type
Ball
Mfr
Fan Type
Series
Features
Auto Restart, Locked Rotor Sensor
Packaging
Box
Noise
33.7dB(A)
Part Status
Active
Power (Watts)
1.47 W
Voltage - Rated
RPM
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Termination
3 Wire Leads
Width
10.00mm
Approval Agency
CCC, CE, cURus, TUV, UKCA
Air Flow
10.0 CFM (0.280m³/min)
Current Rating (Amps)
0.122A
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)