SWR201-NRTN-S11-SA-WH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
JST Sales America Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for SWR201-NRTN-S11-SA-WH is not available
SWR201-NRTN-S11-SA-WH
DigiKey Part Number
SWR201-NRTN-S11-SA-WH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWR201-NRTN-S11-SA-WH
Description
CONN HEADER VERT 11POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 11 position 0.079" (2.00mm)
Category
Fastening Type
Detent Lock
Mfr
Contact Length - Post
0.134" (3.40mm)
Series
Insulation Height
0.236" (6.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Brass
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Number of Positions
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Number of Rows
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
White
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125V