PRPC040SGAN-M71RC
DigiKey Part Number
S1311EC-40-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC040SGAN-M71RC
Description
CONN HEADER R/A 40POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PRPC040SGAN-M71RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.318" (8.08mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Additional Resources
In-Stock: 488
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER R/A 39POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 38POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER R/A 37POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 36POS 2.54MM
CONN HEADER R/A 35POS 2.54MM