STPSC20H12DY | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-17163-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STPSC20H12DY |
Description | DIODE SIL CARB 1200V 20A TO220AC |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 1200 V 20A Through Hole TO-220AC |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STPSC20H12DY Models |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 0 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 120 µA @ 1200 V |
Series | Capacitance @ Vr, F 1650pF @ 0V, 1MHz |
Packaging Tube | Grade Automotive |
Part Status Obsolete | Qualification AEC-Q101 |
Technology | Mounting Type |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 1200 V | Package / Case |
Current - Average Rectified (Io) 20A | Supplier Device Package TO-220AC |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 20 A | Operating Temperature - Junction -40°C ~ 175°C |
Speed Zero Recovery Time > 500mA (Io) | Base Product Number |