STPS2H100
DigiKey Part Number
497-12643-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12643-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2H100
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 2A DO41
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 2A Through Hole DO-41
EDA/CAD Models
STPS2H100 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
DO-41
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
2A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 2 A