STPS20M100ST
DigiKey Part Number
497-10994-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20M100ST
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO220
Detailed Description
Diode 100 V 20A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
STPS20M100ST Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
40 µA @ 100 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 20 A