STPS1L30M
DigiKey Part Number
497-8025-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-8025-1-ND - Cut Tape (CT)
497-8025-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS1L30M
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 1A STMITE
Detailed Description
Diode 30 V 1A Surface Mount STmite (DO-216AA)
EDA/CAD Models
STPS1L30M Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
390 µA @ 30 V
Supplier Device Package
STmite (DO-216AA)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
1A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
390 mV @ 1 A