STM32L010RBT6 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NXP USA Inc.
In Stock: 2 085
Datasheet
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
64 LQFP
Getting Started with STM32 and Nucleo Part 1: Introduction to STM32CubeIDE and Blinky – Digi-Key
STM32L010RBT6
DigiKey Part Number
497-19665-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L010RBT6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
STM32L010RBT6 Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
20K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x12b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz