STGP10NC60KD
DigiKey Part Number
497-5120-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGP10NC60KD
Description
IGBT 600V 20A TO-220
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT 600 V 20 A 65 W Through Hole TO-220
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STGP10NC60KD Models
Category
Input Type
Standard
Manufacturer
STMicroelectronics
Gate Charge
19 nC
Series
Td (on/off) @ 25°C
17ns/72ns
Packaging
Tube
Test Condition
390V, 5A, 10Ohm, 15V
Part Status
Active
Reverse Recovery Time (trr)
22 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
20 A
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector Pulsed (Icm)
30 A
Package / Case
TO-220-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.5V @ 15V, 5A
Supplier Device Package
TO-220
Power - Max
65 W