SM15T7V5AY
DigiKey Part Number
497-11784-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-11784-1-ND - Cut Tape (CT)
497-11784-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM15T7V5AY
Description
TVS DIODE 6.4VWM 14.5VC SMC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14.5V Clamp 690A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
SM15T7V5AY Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
690A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
14.5V