LD39115J18R
DigiKey Part Number
497-17878-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-17878-1-ND - Cut Tape (CT)
497-17878-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LD39115J18R
Description
IC REG LIN 1.8V 150MA 4-FLIPCHIP
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-FlipChip
EDA/CAD Models
LD39115J18R Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
50 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
70 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
74dB ~ 67dB (1kHz ~ 10kHz)
Part Status
Obsolete
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-UFBGA, FCBGA
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
4-FlipChip
Voltage Dropout (Max)
0.11V @ 100mA