L78M24ABDT-TR
DigiKey Part Number
497-7773-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-7773-1-ND - Cut Tape (CT)
497-7773-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L78M24ABDT-TR
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA DPAK
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA DPAK
EDA/CAD Models
L78M24ABDT-TR Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 mA
PSRR
50dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Input (Max)
40V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Output (Min/Fixed)
24V