EVL6599A-90WADP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 497-10542-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EVL6599A-90WADP |
Description | EVAL BOARD FOR L6563 L6599 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Output 4.7A |
Manufacturer STMicroelectronics | Voltage - Input 90 ~ 264 VAC |
Packaging Bulk | Regulator Topology Resonant |
Part Status Active | Frequency - Switching 90kHz |
Main Purpose AC/DC, Primary Side and PFC | Contents Board(s) |
Outputs and Type 1 Isolated Output | Utilized IC / Part L6563, L6599 |
Power - Output 90W | Base Product Number |
Voltage - Output 19V |