1.5KE39ARL | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE39ARL |
Description | TVS DIODE 33.3VWM 69.7VC DO201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 69.7V Clamp 143A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE39ARL Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 143A (8/20µs) |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection No |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 2400pF @ 1MHz |
Type Zener | Mounting Type Through Hole |
Unidirectional Channels 1 | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33.3V | Supplier Device Package |
Voltage - Breakdown (Min) 37.1V | Base Product Number |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.7V |