RVCU1206FT10M0
DigiKey Part Number
738-RVCU1206FT10M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RVCU1206FT10M0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RVCU1206FT10M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RVCU1206FT10M0
Description
RES, HV, 1206, 10 MOHM, 1%, 0.33
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 MOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage Thick Film
EDA/CAD Models
RVCU1206FT10M0 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.063" W (3.05mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)