RPC0805JT1R80-UP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
1.8 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
RPC0805JT1R80-UP
DigiKey Part Number
RPC0805JT1R80-UP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPC0805JT1R80-UP
Description
RES 1.8 OHM 5% 1/2W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RPC0805JT1R80-UP Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)