RNCP1206FTD1K50 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RNCP1206FTD1K50 |
Description | RES 1.5K OHM 1% 1/2W 1206 |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur Thin Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RNCP1206FTD1K50 Models |
Category | Features Anti-Sulfur |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.122" L x 0.059" W (3.10mm x 1.50mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.025" (0.65mm) |