RNCF0805DTE6K04 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Susumu
In Stock: 22 516
Datasheet
Upgrade
YAGEO
YAGEO
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Vishay
Vishay
Vishay Dale Thin Film
Susumu
6.04 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805DTE6K04
DigiKey Part Number
738-RNCF0805DTE6K04TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF0805DTE6K04CT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF0805DTE6K04DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805DTE6K04
Description
RES SMD 6.04K OHM 0.5% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805DTE6K04 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)