RMCS2512FT100K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 3 538
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 17 393
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
Panasonic Industry
In Stock: 707
YAGEO
100 kOhms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur Thick Film
RMCS2512FT100K
DigiKey Part Number
RMCS2512FT100K-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCS2512FT100K
Description
RES 100K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCS2512FT100K Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)