RMCF0603JT10K0
DigiKey Part Number
RMCF0603JT10K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603JT10K0CT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603JT10K0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603JT10K0
Description
RES 10K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RMCF0603JT10K0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)