RMCF0603JG33K0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 33 580
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 29 423
Datasheet
Panasonic Industry
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Panasonic Industry
YAGEO
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
Bourns Inc.
33 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603JG33K0
DigiKey Part Number
RMCF0603JG33K0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603JG33K0
Description
RES 33K OHM 5% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0603JG33K0 Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)