RMCF0603FT200R is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 111 197
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 19 580
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
YAGEO
200 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
RMCF0603FT200R
DigiKey Part Number
RMCF0603FT200RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RMCF0603FT200RCT-ND - Cut Tape (CT)
RMCF0603FT200RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMCF0603FT200R
Description
RES 200 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
RMCF0603FT200R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)