CSS0201FT20L0
DigiKey Part Number
738-CSS0201FT20L0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-CSS0201FT20L0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-CSS0201FT20L0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CSS0201FT20L0
Description
RES 20M OHM 1% 1/5W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 mOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Metal Element
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CSS0201FT20L0 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)