AO968A+220VKIT1
DigiKey Part Number
2260-AO968A+220VKIT1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AO968A+220VKIT1
Description
AOYUE 968A+ 4 IN 1 DIGITAL HOT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Rework, Soldering 500W 1 220V
Category
Voltage - Output
24V
Manufacturer
SRA Soldering Products
Number of Channels
1
Series
Control/Display Type
Digital
Packaging
Box
Includes
Heating Element, Iron Stand, Micro Tweezers, Power Cord, Soldering Iron, Tips
Part Status
Active
Supplied Iron, Tweezer, Handle
AOC009
Type
Rework, Soldering
Supplied Tips/Nozzles
AT-5
Wattage
500W
Workstand
2663
Voltage - Input
220V
Temperature Range
392°F ~ 896°F (200°C ~ 480°C)