UT012JCL
DigiKey Part Number
SOU2018-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UT012JCL
Description
CONN BACKSH W/CLMP SZ12 SIL PG11
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Silver Connector Backshell, Cable Clamp PG11 12
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UT012JCL Models
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Souriau-Sunbank by Eaton
Material
Brass
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Color
Silver
Part Status
Active
Features
Sealing Gland, Strain Relief
Type
Backshell, Cable Clamp
Ingress Protection
IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Cable Opening
0.315" ~ 0.472" (8.00mm ~ 12.00mm)