SMS36GE4
DigiKey Part Number
SMS36GE4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMS36GE4
Description
CONN HEADER VERT 36POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 36 position 0.200" (5.08mm)
EDA/CAD Models
SMS36GE4 Models
Category
Contact Length - Mating
0.280" (7.11mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.138" (3.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.939" (23.85mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.526" (13.35mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
16.0µin (0.41µm)
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyester, Glass Filled
Number of Rows
9
Features
Mounting Flange
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Ingress Protection
IP40
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
7.5A