BZT52C18S
DigiKey Part Number
1655-BZT52C18STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZT52C18SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZT52C18SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C18S
Description
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 18 V 200 mW ±6% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 12.6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms