BZT52C15S
DigiKey Part Number
1655-BZT52C15STR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-BZT52C15SCT-ND - Cut Tape (CT)
1655-BZT52C15SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C15S
Description
DIODE ZENER 15V 200MW SOD323
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 15 V 200 mW ±5% Surface Mount SOD-323
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 13.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-323
Power - Max
200 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
30 Ohms