NGB660S48K
DigiKey Part Number
271-NGB660S48K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGB660S48K
Description
AC/DC CONVERTER 48V 450W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.55" H (152.4mm x 101.6mm x 39.4mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
9.38 A