NGB425S12C
DigiKey Part Number
271-NGB425S12C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGB425S12C
Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 80 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
25 A