GLD150-12G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 137
Datasheet
Similar
Inventus Power
In Stock: 84
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
GLD150-12G
GLD150-12G
DigiKey Part Number
271-2327-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GLD150-12G
Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Efficiency
80%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.00" L x 4.50" W x 1.70" H (177.8mm x 114.3mm x 43.2mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
12.5 A