SLLC-ETD39-24
DigiKey Part Number
595-SLLC-ETD39-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLLC-ETD39-24
Description
RESONANT XFMR ETD39 24V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Drivers, AC/DC SMPS For For AC/DC Converters SMPS Transformer 4000V Isolation 70 ~ 120kHz Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SLLC-ETD39-24 Models
Category
Voltage - Isolation
4000V
Manufacturer
Signal Transformer
Inductance @ Frequency
500µH @ 100kHz
Series
Frequency
70 ~ 120kHz
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
For AC/DC Converters
Size / Dimension
1.732" L x 1.693" W (44.00mm x 43.00mm)
Applications
LED Drivers, AC/DC SMPS
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Voltage - Primary
360 ~ 400V