HCTC-2.5-2.4
DigiKey Part Number
595-HCTC-2.5-2.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTC-2.5-2.4
Description
CMC 2.5MH 2.4A 2LN TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 mH @ 1 kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 2.4A DCR 90mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCTC-2.5-2.4 Models
Category
Current Rating (Max)
2.4A
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR) (Max)
90mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Size / Dimension
0.760" L x 0.455" W (19.30mm x 11.56mm)
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.900" (22.86mm)
Number of Lines
2
Package / Case
Vertical, 4 PC Pin
Inductance @ Frequency
2.5 mH @ 1 kHz