F1C2-151610W-6R8M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-6R8MTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-6R8M
Description
FIXED IND 6.8UH 20A 4.6 MOHM SMD
Detailed Description
6.8 µH Shielded Wirewound Inductor 20 A 4.6mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-6R8M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
30A
DC Resistance (DCR)
4.6mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)