F1C2-151610W-150M
DigiKey Part Number
595-F1C2-151610W-150MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C2-151610W-150MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C2-151610W-150MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C2-151610W-150M
Description
FIXED IND 15UH 14A 11.5 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Shielded Wirewound Inductor 14 A 11.5mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
F1C2-151610W-150M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
18A
DC Resistance (DCR)
11.5mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.654" L x 0.610" W (16.60mm x 15.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)