F1C1-322510-1R0M
DigiKey Part Number
595-F1C1-322510-1R0MTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-F1C1-322510-1R0MCT-ND - Cut Tape (CT)
595-F1C1-322510-1R0MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F1C1-322510-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 4.9A 30 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Molded Inductor 4.9 A 30mOhm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
F1C1-322510-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.3A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Molded
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)